SOCAR şirketi –Fetullah Gulen örgütünün finansal kaynagıdır


FETÖ’nün Türkiye’den sonra ilk yapılandığı ülkeler Türki Cumhuriyetler olurken, Azerbaycan da bu ülkelerin en başında geliyor. Azerbaycan’da FETÖ’nün çok sayıda okul, dershane, yurt ve ticari işletmeleri mevcut. Azerbaycan’da güçlü siyasi ve ticari bağlar elde eden FETÖ’nün, Azerbaycan Petrol Şirketi’ne sızacak kadar ülkede nüfuz elde ettiği görülüyor. Dünyanın en önemli enerji şirketlerinden biri olan SOCAR, FETÖ açısından oldukça önemli. SOCAR üzerinden FETÖ üç alanda kendisine ciddi bir alan açma imkanı yakaladı; uluslararası lobi faaliyetleri, eğitim adı altında örgüte adam yetiştirme faaliyetleri ve enerji politikaları oluşturma ve belirleme faaliyetleri.

socar feto
Bildunterschrift hinzufügen

SOCAR’DA FETÖ YAPILANMASI

Rövnag Abdullayev / SOCAR Başkanı: FETÖ’nün Azerbaycan’daki sözde eğitim faaliyetlerini destekledi. 17 Aralık’tan sonra Türkiye’nin baskısıyla FETÖ okulları tehlikeye girince inisiyatif aldı. Okulları SOCAR bünyesine dahil ederek korumaya alan Rövnag Abdullayev büyük tepki topladı. Ayrıca FETÖ’nün örgütlendiği Hazar Strateji Enstitüsü’nün pek çok programına katıldı.SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ve oglu

Tıkla bunada bax – Fetullah Gülenin SOCARDAKİ örgütü /isimler

Halik Memmedov / SOCAR Başkan Yardımcısı: FETÖ’nün SOCAR’daki örgütlenmesine destek olduğu iddia ediliyor. FETÖ’nün SOCAR’da güvendiği bir numaralı isim olduğu ifade edilen Memmedov, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev gibi, FETÖ’nün Azerbaycan’daki okullarının korumaya alınmasında rol aldı.SOCAR Başkan Yardımcısı Halik Memmedov

Kanan Memmedov / SOCAR Türkiye Temsilcisi: 1987 doğumludur. Halik Memmedov’un oğludur. Türkiye’de Azerbaycanlı İş Adamları Derneği Başkanlığını yürüttü. SOCAR’ın Türkiye’deki faaliyetlerini FETÖ adına takip eden kişi olduğu iddia ediliyor.

Vagıf Aliyev / SOCAR ve PETKİM Yönetim Kurulu Başkanı: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir akrabalığı yok, sadece isim benzerliği söz konusu. FETÖ’cü isimlerinin önünü açtığı belirtiliyor.SOCAR Türkiye Başkanı Vagıf Aliyev

Samir Kerimli / SOCAR Türkiye 1. Başkan Yardımcısı: FETÖ’nün Azerbaycan’daki kolejlerinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitiren Samir Kerimli, eğitimine ABD’de devam etti. Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Enstitüsü (The Institute of International Commerce and Partnership) başta olmak üzere, ABD’deki çeşitli FETÖ kuruluşlarında görev yapan Kerimli 21 Temmuz 2016’da FETÖ ile ilişkili olduğu gerekçesiyle SOCAR’daki görevinden alındı.SOCAR Türkiye 1. Başkan Yardımcısı Samir Kerimli

Ömer Adsız / SOCAR Türkiye Enerji Şirketi Kamu İlişkileri Direktörü: 2007-2010 Türk-Amerikan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’na danışmanlık, 2008-2010 Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcılığı, 2010-2012 Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Uluslararası Hukuk Merkezi Derneği Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan FETÖ soruşturması sonucu, incelemenin tamamlanmasını beklemeden SOCAR’daki görevinden istifa etti.

Tikla bunuda oku -Турция обвиняет нефтяных чиновников Вагифа Алиева и Ровнага Абдуллаевa в связях с террористами

Fatih Yiğit / SOCAR’ın Türkiye Baş Hukuk Müşaviri: Fethullah Gülen’in doktorunun damadı olduğu söyleniyor. SOCAR Birinci Başkan Yardımcısı Samir Kerimli üzerinde en çok etkiye sahip olan kişilerden biri. Kerimli ile birlikte, ABD’de Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Enstitüsü (The Institute of International Commerce and Partnership) isimli aynı FETÖ kuruluşunda çalıştı. Ayrıca FETÖ’nün ABD’deki 33 Charter okulunu işlettiği Cosmos Vakfı’nda genel sekreter olarak görev aldı.

Ilgar Mehmetoğlu / SOCAR Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü: SOCAR’ın personel alımını yapan Mehmetoğlu FETÖ okullarında yetişti. Grubun istihdamını kontrol eden isim. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan FETÖ soruşturması sonucu, incelemenin tamamlanmasını beklemeden SOCAR’daki görevinden istifa etti. 16 Ağustos 2016 tarihinde FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Berkan Ateş / SOCAR Türkiye Finans Grup Başkanı: Borsada manipülasyon yaptığı iddiasıyla geçmişte pek çok kez gözaltına alındı ve yargılandı. Borsa manipülasyonlarıyla bilinen bir ismin SOCAR’da finans grup başkanı gibi önemli bir göreve gelmesi kuşkuyla karşılandı.

Enver Taner Baltacı / SOCAR Power Ortağı: Hazar Strateji Enstitüsü aracılığıyla ABD’deki düşünce kuruluşlarıyla ilişkiler kurduğu belirtiliyor. FETÖ kapsamında kayyum atanan Naksan Holding’in iştiraki Adularya Enerji’nin ortağı.

Sadettin Korkut / PETKİM Genel Müdürü: 19 yıl Ülker grubunda çalıştı. PETKİM’den önce, 23 Temmuz 2016’da kayyum atanan NAKSAN Holding’e bağlı Naksan Plastik’in 2010-2012 yılları arasında Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 20 Aralık 2012 tarihinde ise PETKİM Genel Müdürü oldu. 27 Temmuz 2016’da Genel Müdürlük görevinden istifa etti. 16 Ağustos 2016’da FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut

Listedeki son üç isim oldukça önemli: Berkan Ateş, Enver Taner Baltacı ve Saadettin Korkut

Berkan Ateş, borsada birçok kez manipülasyon yapmış bir isim. SOCAR’ın finans grubunun başına, borsa manipülasyoncusu getiriliyor. FETÖ’nün borsa alanındaki etkisi ve gücü akla geldiğinde, SOCAR’a borsa manipülatörünü yerleştirmesinin gerekçesi daha iyi anlaşılıyor.

Bu noktada FETÖ’nün borsa üzerinden elde ettiği haksız kazanca odaklanmak gerekiyor. TUSKON, Borsa İstanbul, NASDAQ arasında üçgeni yakından inceleyeceğiz.

iyasası Kurulu’nun (SPK) tebliğleri, aracı kurum ve bankaların istekleri doğrultusunda IDB Borsa programını yazan şirkettir. Ayrıca Türkiye’de ilk portföy yönetim programını da hazırlamıştır. Söz konusu program, onlarca portföy yönetim şirketi, aracı kurum ve banka tarafından satın alınmıştır.

IDB Yazılım İbrahim Sayın, Hasan Sayın, Asım Sayın ve Bilal Murat Tokay tarafından İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 19 Haziran 1991 yılında kuruldu. IDB Yazılım şirketinin 4 kurucusu da çeşitli dönemlerde Bank Asya’nın ortağı oldu. Ayrıca Sayın kardeşlerin A101’in de hissedarları oldukları da göze çarpıyor. Dolayısıyla; IDB Yazılım’ın sahipleri ile aynı zamanda Bank Asya ve A101’de de ortak/hissedar pozisyonunda bulunuyor.

İbrahim Sayın:

IDB Yazılım’ın Sahibi

Bank Asya’nın Hakim Ortağı

A 101’de Hissesi var

Hasan Sayın:

IDB Yazılım’ın sahibi

Bank Asya’nın ortağı

A 101’de hissesi var

A 101’in sahibi olan Yeni Mağazacılık A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi (Haziran 2016’ya kadar)

Hasan Sayın, Türkiye’deki ilk borsa yazılımını yapan şirketin sahibi. Bank Asya’nın ortağı konumunda da bulunan Hasan Sayın’ın, FETÖ’nün borsa alanındaki önemli isimlerinden biri.IDB Yazılım şirketinin sahibi Hasan Sayın

Türkiye’deki ilk borsa yazılımını yapan IDB Yazılım‘ın sahipleri Hasan Sayın ve İbrahim Sayın kardeşler, 25 Mart 2014 tarihinde borsada gerçekleştirdiği işlem neticesinde SPK tarafından piyasa dolandırıcılığından 2 yıl işlem yapma yasağı aldı. 16 Ağustos 2016’da ise borsada vurgun yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandılar. 7 Eylül 2016’da ise FETÖ’ye finansal destek sağladığı gerekçesiyle malvarlığına el konuldu.

Geldiğimiz noktada;
SOCAR’da FETÖ yapılanmasının finans grubunun başına getirdiği Berkan Ateş, 2009 yılında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından borsada manipülasyon yaptığı gerekçesiyle sürekli olarak borsada işlem yapma yasağı getirilmiş bir isim.
ABD’li NASDAQ’ın, 2010 yılından itibaren FETÖ’cü TUSKON ile işbirliği içinde olduğu biliniyorç
Borsa İstanbul’un NASDAQ ile ortaklığının mimarı olan genel müdür yardımcıları, FETÖ kapsamında soruşturma açılmasının ardından istifa ettiler.
Türkiye’deki ilk borsa programını yazan IDB Yazılım şirketinin sahipleri FETÖ’nün en önemli isimlerinden.
IDB Yazılım’ın sahibi Hasan ve İbrahim Sayın kardeşler borsada vurgun yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

SOCAR’da FETÖ yapılanmasının üzerinde durduk, ardından SOCAR ile bağlantılı şekilde FETÖ’nün borsada kurduğu oyunu ve bunun üzerinden gerçekleştirdiği vurgunları deşifre ettik.

Şimdi ise, borsa manipülasyonlarında öne çıkan IDB Yazılım şirketinin bağlantıları üzerinden FETÖ’nün iş dünyasındaki kirli ilişki ağını ortaya koyacağız.

SOCAR – NAKSAN İLİŞKİSİ

FETÖ’nün borsayı ele geçirme hamlelerinden sonra, bir diğer konuya geçelim; SOCAR ile NAKSAN arasındaki ilişki. Öncelikle, NAKSAN Holding’i yakından inceleyelim:
Naksan Holding, FETÖ’nün iş adamları örgütlenmesini sağlayan TUSKON’un üyesidir.
Naksan Holding, FETÖ’nün önemli üniversitelerinden Zirve Üniversitesi’nin kurucusudur.

Bu bilgiler ışığında; Naksan Holding’in patron ve yöneticilerini tanıyalım:

Yönetim Kurulu Başkanı: Cahit Nakıboğlu (Tutuklu)

Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Osman Nakıboğlu (Firari)

Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Nakıboğlu

Naksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi: Taner Nakıboğlu: (Tutuklu)

İpek Eğitim Kültür Vakfı Başkanı – Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti BaşkanıNaksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Taner Nakıboğlu

FETÖ’cü Naksan Holding ile FETÖ’cü Bank Asya arasında kuvvetli bir ilişki söz konusu. Bank Asya’nın üst yöneticileri NAKSAN Holding yöneticilerini düzenli olarak ziyaret ediyor.

SOCAR ve NAKSAN arasındaki en önemli bağlantı Taner Nakıboğlu üzerinden gerçekleşiyor. SOCAR Power’ın ortaklarından Enver Taner Baltacı ile Taner Nakıboğlu Adularya şirketinde ortak.

Naksan Holding ile SOCAR arasında ilişki bununla da sınırlı değil. PETKİM Genel Müdürü Saadettin Korkut, geçmişte NAKSAN Holding’te genel müdürlük yaptı.PETKİM Genel Müdürü Saadettin Korkut

SOCAR ile NAKSAN ilişkisi, hem her iki şirkette de genel müdürlük yapan Saadettin Korkut üzerinden, hem de her iki şirkette de ortaklığı bulunan Enver Taner Baltacı üzerinden sağlanıyor.

NEMA Enerji

NAKSAN Holding’in sahipleri Nakıboğlu ailesi tarafından kurulan Nema Enerji’nin eski yönetim kurulunda Osman Nakıboğlu ve Beyhan Nakıboğlu bulunuyor. Abdullah Nakıboğlu ise şirketin yönetim kurulu başkanı.

NEMA Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Nakıboğlu, FETÖ’nün ABD’deki kuruluşlarından Batı Pensilvanya Kültür Merkezi’nin (West Penn Cultural Center) Genel Sekreteri.

Nema Enerji’de yönetim kurulu başkanlığı yapan Beyhan Nakıboğlu aynı zamanda Pensilvanya merkezli Nema Gıda’nın sahibi. Ayrıca Bank Asya’nın da kurucu ortaklarından.

Türkiye’deki Nema Enerji ile Nema Gıda’nın aynı isimle kurulmuş olması da dikkat çekiyor. Üstelik şirketin merkezi, FETÖ’nün karargahı olan Pensilvanya’da. Beyhan Nakıboğlu da Pensilvanya’da ikamet ediyor.

Nakıboğlu ailesi ile FETÖ arasındaki açık ilişki ortada. Aynı şekilde, SOCAR ile FETÖ arasındaki ilişki de tüm çıplaklığıyla göze çarpıyor.

SOCAR üzerinden FETÖ’nün elde ettiği rantı araştırmaya devam edelim.

SOCAR ÜZERİNDEN ENERJİ ALANINDA STRATEJİ OLUŞTURULMASI

Hazar Strateji Enstitüsü: SOCAR tarafından finanse edilen İstanbul merkezli bir kuruluştur. FETÖ’nün enerji politikalarını üretmektedir.

Haldun Yavaş: Hazar Enstitüsü Genel Sekreteri’dir. FETÖ’nün enerji sektörüne ilişkin stratejilerini belirleyen isim olduğu öne sürülüyor. Gülen’e yakın bir isim olan Yavaş, 2003-2004 yıllarında Nassau Community College’da Fethullah Gülen günleri düzenlemek için girişimlerde bulunmuştur.

Hazar Strateji Enstitüsü Genel Sekreteri Haldun Yavaş

Hazar Strateji Enstitüsü SOCAR yönetimi ile yakın ilişki halinde. Genel Sekreter Haldun Yavaş, SOCAR merkezinde Yönetim Kurulu Başkanı Rövnak Abdullayev ile birçok kez görüştü.Hazar Enstitüsü’nün SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev’e ziyareti

Fettocu Rövnag Abdulayev de Hazar Strateji Enstitüsü’nün düzenlediği programlara konuşmacı olarak katıldı.

SOCAR Başkanı Rövnag Abdulayev, Hazar Enstitüsü’nün programında konuşma yapıyor.

SOCAR ÜZERİNDEN EĞİTİME DESTEK ADI ALTINDA ÖRGÜTE ADAM YETİŞTİRME

SOCAR’ı ele geçiren FETÖ, şirketi pek çok alanda adeta sömürdü. Sözde eğitim faaliyetlerine SOCAR üzerinden finansal kaynak bulan FETÖ, bu okullarda okuyan öğrencileri örgüt üyesi olarak yetiştirmeyi hedefledi. SOCAR’da FETÖ’ye bağlı yöneticilerin neredeyse tamamı örgüt okullarından mezun oldu. Dolayısıyla FETÖ’nün ele geçirdiği kurumlarda egemenliğini sürekli hale getirebilmesi için okullardan örgüte üye kazandırmaya devam etmesi gerekiyor. Bu çerçevede, Azerbaycan’daki Çağ Okulları FETÖ açısından vazgeçilmez bir unsur. FETÖ 20 yılı aşkın süredir Azerbaycan’da sözde eğitim faaliyeti üzerinden ülkedeki stratejik kurumları bir ahtapot gibi sardı.

1 Mart 2013 tarihinde SOCAR ile FETÖ arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. SOCAR merkezinde gerçekleşen toplantıya FETÖ adına Çağ Öğretim İşletmeleri Başkanı Enver Özeren katılırken, SOCAR adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halik Mammadov katıldı.

SOCAR Başkan Yardımcısı Halik Mammadov FETÖ okullarını övdü. Mammadov, “Çağ Öğretim Şirketi’nin açtığı kurumlarda mezun olan öğrencileri iyi bir yere geliyor.” şeklinde konuştu.

SOCAR Başkan Yardımcısı Halik Mammadov, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ve Çağ Öğretim İşletmeleri Başkanı FETÖ’cü Enver Özeren

İşbirliği protokolünü FETÖ sosyal medyada duyurdu: “Çağ Öğretim ile SOCAR arasında işbirliği”

Gülen’in resmi twitter hesabından yapılan paylaşım

FETÖ, internet sitesinden de SOCAR ile yapılan işbirliğini aynı şekilde duyurdu. Ancak bahsi geçen sitede daha çok elebaşı Gülen’in konuşmaları, duyuruları, açıklamaları paylaşılırken, bu kez SOCAR ile imzalanan protokolün duyurulması dikkat çekti.

Anar Aliyev SOCAR TREDING başkanı Rövnek Abdullayevin akrabası

Gülen’in resmi internet sitesinde yer alan duyuru

Protokol 1 Mart 2013’te imzalanmış olmasına rağmen, FETÖ’nün 6 Mart 2014’te duyurmuş olması da dikkat çeken bir diğer nokta. Bunun sebebi, Türkiye’nin Azerbaycan’a okulları kapatması yönünde taleplerini ilettiği bir dönemde, okulların kamulaştırıldığı haberleri çıkması üzerine, FETÖ’nün bunu yalanlaması ve güç gösterisi yapmak istemesi olarak görülebilir.

Protokolü FETÖ adına imzalayan Çağ Öğretim İşletmeleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Enver Özeren ise FETÖ’nün Azerbaycan imamı olarak biliniyor. FETÖ’ye bağlı Kafkas Üniversitesi’nde pek çok Azeri üst düzey yetkili ile görüşmeler gerçekleştirdi.

SOCAR şirketi, Karasu Operating Company ve Sirvan oil şirketlerinin de Çağ Öğretim İşletmeleri ile yaptığı anlaşmayı duyurdu.

SOCAR başkan yardımcıları Suleyman Kasimov ve Vaqif Alievlar yardımıyla göreve getırılmış Şirvan oil Karasu Operating Company başkan yardımçısı İslam Ovçiev, Global Energy şirketi en üs görevlerde yer alan gizlin Paralel yapi görevlileri İntiqam Sadikov , Hikmet Alişov, Vuqar Rasulov ,Arif Alışov ve Alisattar Valiev Şirvan bölgesindeki paralel yapi okullarını Çag ögretimi finansal organize eden şahslardır


SOCAR resmi internet sitesinde FETÖ okulları ile yapılan anlaşmaya ilişkin duyuru

SOCAR yöneticileri FETÖ okullarına yakın ilgi gösterdi. SOCAR Başkan Yardımcısı Halik Memedov birçok kez Çağ Okulları’nın açılışına katıldı. FETÖ’nün Azerbaycan imamı Enver Özveren ile aynı karede yer aldı.

FETÖ’ye bağlı Kafkas Üniversitesi’ndeki programlara da SOCAR yöneticileri katılım gösterdi.


15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasının ardından uluslararası alanda sıkışan FETÖ, dünyanın pek çok ülkesindeki örgüt okullarını, isimlerini değiştirmek ya da farklı kişilere/şirketlere devretmek gibi yöntemlerle koruma yoluna gitti. Azerbaycan’da da benzer şekilde FETÖ, okulu SOCAR’a devretti.

Halik Mammadov sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı. Kafkas Üniversitesi’nin Bakü Petrol Yüksek Okulu’na devredildiğini duyuran Mammadov, üniversitenin adının Socar Üniversitesi olarak değiştirildiğini de paylaştı.

Bakü Petrol Yüksek Okulu da SOCAR bünyesinde kurulan bir okuldu. Üstelik SOCAR’ın üst yönetimi büyük ölçüde FETÖ’nün kontrolündeydi. Kısa süre içinde anlaşıldı ki; FETÖ Azerbaycan’daki okullarının kapatılmasını engellemek için SOCAR’dan faydalanma yoluna gitmişti. FETÖ okulları, kapatıldığı görüntüsü vermek için, SOCAR’a devredildi. Okulların SOCAR’a devredilmesi, FETÖ’nün kurnaz bir hamlesiydi.

ULUSLARARASI ALANDA LOBİ FAALİYETLERİ

Tutuklu bulunan FETÖ’cü gazetecilere destek için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e Türkiye’yi şikâyet eden bir mektup yazılmıştı. Bu mektupta imzası bulunan Kongre üyeleri için FETÖ yüzbinlerce dolar para harcamıştı. Bu kişiler arasında 1915 iddialarını soykırım olarak gören ve bu yöndeki tasarıları destekleyen isimler de bulunuyordu. Yani FETÖ ile Ermeni diasporasına yakın kongre üyeleri arasında yakın ilişkiler söz konusu.

Ancak FETÖ, bir yandan Ermeni diasporası ile yakın ilişki geliştirirken, bir yandan da Azerileri sömürmeyi sürdürdü. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ı ele geçiren FETÖ, SOCAR’ın kaynaklarını örgüt lehine kullandı.

‘Turquoise Council of Americans and Eurasians’ Başkanı ile Houston Belediye Başkanı Annise Parker ile birlikte. Programın sponsorları arasında ise SOCAR şirketi yer alıyor.

FETÖ’nün ABD’deki programlarının sponsoru SOCAR (sol üstte)

Yine Turquoise Council, 28-29 Mayıs 2013 tarihlerinde Bakü’de “Azerbaycan-ABD: Gelecek Vizyonu” başlıklı bir kongre düzenlendi. Kongreye ABD Kongresi’nden birçok isim katıldı.

FETÖ’nün kurumlarından Turkic American Alliance tarafından program böyle duyuruldu.

FETÖ’nün ABD’deki çatı organizasyonu Turkic American Alliance’ın sitesindeki duyuru

Programın organizatörü Turquoise Council olurken, ABD’de resmi başvurularda hep bu FETÖ’cü organizasyonun ismi kullanıldı. Tüm belgelerde Turquoise Council ve Kemal Öksüz ismi yer alıyor.

10 ABD Kongre üyesinin katıldığı programın finansörü resmi kayıtlara göre TCAE ve AFAZ dernekleri gözüküyor. Ancak Kongre Etiği Bürosu’nun hazırladığı 70 sayfalık rapora göre SOCAR, Kongre üyelerinin katıldığı Azerbaycan seyahati için FETÖ derneklerine 750 bin dolarlık bir fon aktardı. Konuyla ilgili Washington Post’ta bir haber yayınlandı.

Konuyu soruşturan yetkililer SOCAR’ın, Houston merkezli TCAE ve AFAZ’a para gönderdiğini banka kayıtlarından saptadı. Kongre Etiği Bürosu, TCAE ve AFAZ’IN, SOCAR tarafından fonlanan gezinin gerçek finans kaynağını maskelemek için kullanılan kuruluşlar olduğunu düşünüyor. Haberde, Kemal Öksüz’ün SOCAR Başkanı’na mektup yazarak konferans için 750 bin dolar talep ettiğine yer veriliyor.

Yani FETÖ, SOCAR’dan aldığı fon ile ABD’li yetkililere yönelik Azerbaycan programı düzenlemişti. Aynı FETÖ, Ermeni diasporasına yakın kongre üyeleriyle de ortak programlar düzenlemekten çekinmiyor. Azeri fonlarını sömüren FETÖ, Ermeni diasporası ile ortak hareket ediyor.

Burada öne çıkan 3 nokta var:
FETÖ, organizasyonu kendi derneği tarafından gerçekleştirildiğini resmi makamlara bildiriyor. Ancak SOCAR’dan aldığı fon ile bunu yapıyor.
FETÖ, SOCAR’dan aldığı fonu gizleyerek, örgüte para akışı gerçekleştiriyor. 750 bin dolarlık bütçe alıyor, ancak yaklaşık 150 bin dolara programı mal ediyor. Aradaki 600 bin dolar örgüte fon olarak aktarılıyor.
ABD’li yetkililere maddi değeri olan hediyeler aldığı tespit ediliyor. Lobi faaliyeti yaptığı ifşa oluyor. Ancak program öncesi ABD mevzuatlarına göre lobi faaliyeti yapmayacağını beyan etmişti.

SONUÇ:

Öncelikle FETÖ, ABD’de paravan dernekleri aracılığıyla SOCAR’dan destek fonları aldı. Bu fonlar aracılığıyla ABD’deki senatörlerle yakın ilişkiler kurdu. SOCAR’dan aldığı Azeri fonlarını, ABD’de Ermeni diasporasına yakın senatörlere harcamaktan çekinmeyen FETÖ, tüm bu kirli ilişkiler ağı sayesinde lobi faaliyetlerini kolaylıkla sürdürdü.

İkinci olarak, yine SOCAR’ın Azerbaycan’daki FETÖ okullarını desteklemesini sağlayarak, örgüte adam yetiştirme noktasında bu okulların güçlü ve prestijli şekilde eğitim faaliyetlerini devam ettirmesini sağladı. SOCAR yöneticileri FETÖ okullarının açılışlarına, kariyer günlerine ve benzer etkinliklerine katılarak, bu okulların Azerbaycan ve çevre ülkelerdeki saygınlığını arttırdı. Böylece FETÖ okullar sayesinde Azerbaycan’daki karar alıcılarla kurduğu ilişkiler sayesinde etki alanını arttırma imkanı yakaladı.

Üçüncü olarak ise, SOCAR’ın sağladığı fonlarla Türkiye’de kurulan Hazar Strateji Enstitüsü sayesinde FETÖ enerji alanındaki politikalarını Türkiye’ye dayatma gücü elde etti. Enstitü bünyesinde akademik çalışmalar yapan FETÖ, hem bu alanda çalışan akademik bir kadro yetiştirirken, hem de Türkiye’nin enerji politikalarına müdahale etme imkanı yakaladı.

SOCAR ile ilişkili diğer nokta ise, FETÖ’nün borsadaki faaliyetleri. SOCAR’da finansal grup başkanlığına getirilen FETÖ mensubunun geçmişte borsa manipülasyonlarına karıştığı ve yargılandığı dikkat çekiyor. Borsa piyasalarında gerekli bilgiyi bir saniye önce almak demek, milyonlarca, belki yüz milyonlarca dolar rant sağlamak demek. Bilginin elde edilmesi, finansal sistemin yönlendirilmesibakımından hayati önem taşıyor.