45 milyarlık petrol kemeri ve Erdoğan’la Aliyev’in ortakların gaz ticareti


esh8709_4

Yabancı gazeteciler „Re: Common“ Yolsuzluğa Karşı Mücadele Örgütü’nün tahkikat grubu ile beraber Türkiye’yle ilgili oldukça ilginç olguların yer aldığı araştırma aparıblar.

Yazının hazırlanmasında ayrı ayrı ülkelerden olan araştırmacı gazeteciler katıldı, çok sayıda belge ve hukuki düzenlemelerin öğrenildi.

Yarım yıl süren araştırmalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aile üyeleri, yakın çevresi, onların Azerbaycan iktidarı ile, Putin’in çevresindeki yöneticiler ve energetiklərlə bağlılığını olgularla ortaya koyuyor.

Araştırmayı „Azadlıq“ ın okurlarına sunuyoruz:

„İtalya nüfusuna Avrupa’nın Rusya gazından bağımlılığını ortadan kaldıran stratejik altyapı projesi olarak sunulan“ Trans-Adriyatik „(TAP) tarihe üç rejimin gaz boru hattı gibi düşebilir.

Araştırma sırasında Azerbaycan gazı ile ilgili kuruluşlarla (hissedarları ve yöneticileri aynı kişiler olan) Türkiye hükümeti arasındaki ilişkiler ortaya çıktı.

TAP – „Şahdeniz-2“ den başlayan, Türkiye’den geçen, Yunanistan’dan İtalya’ya kadar uzanan 4 bin kilometrelik boru hattının son parçasıdır.

Uzunluğu yaklaşık 870 kilometre olan TAP boru hattı Türkiye ile Yunanistan sınırında bulunan Kipoi merkezinde Trans-Anadolu doğalgaz boru hattı (TANAP) birleşecek.

TAP projesi Hazar’ın Azerbaycan sektöründeki „Şahdeniz-2“ yatağından çıkarılan doğalgazın Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden, Adriyatik denizinden geçerek İtalya’nın güneyine, oradan da Batı Avrupa’ya naklini öngörüyor.

Bu proje Azerbaycan gazının İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Avusturya gibi büyük Avrupa pazarlarına ulaştırılması için büyük olanaklar sunmaktadır.

TAP-ın hissedarları şöyle: BP (yüzde 20), SOCAR (yüzde 20), Snam S.p.A. (Yüzde 20), Fluxys (19 faiz), Enagas (yüzde 16) ve Axpo (yüzde 5).

Avrupa Komisyonu projeyi 2013 yılında destekleyip. Özel konsorsiyum ait olsa da, proje devlet fonları tarafından finanse edilmektedir.

Değeri 45 milyar Euro olan bu dev projede birçok, özellikle de Azerbaycan ve Türkiye’den olan şirketlerin çıkarları var.

SOCAR-ın Türkiye’de mafyasi

2006 yılında açılan „Bakü-Tiflis-Ceyhan“ SOCAR-a Türkiye’de kendi çıkarları ağını kurmak için esas yarattı.

Şu anda SOCAR-ın İstanbul’da kayıtlı en az 25 şirketi (enerji alanında) var. Onların bir kısmı Trans-Anadolu doğalgaz boru hattı (TANAP) projesinin Türkiye’nin payına düşen kısmının (2 bin kilometre) gerçekleşmesinde meraklıdırlar.

Bir yanda Azerbaycan’daki hakim rejim tarafından yönetilen enerji şirketleri, diğer tarafta da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın olan kompaniyalar …

Türkiye’yi temsil eden ve SOCAR-la ilişkileri olan bilinen şirketlerin çoğunluğu Ərodoğanın yakın çevresine bağlıdır. Örneğin, Erdoğan’ın şu anda Enerji Bakanı görevini tutan damadı, diğer damadı, Türkiye Başkanı’nı açıkça destekleyen girişimciler, ayrıca hakim AKP’yi temsil edenler. Bütün bunları gazeteci kovuşturma belgeler de onaylar.

Çarpıcı örneklerden biri Azerbaycan ve Türkiye tarafının birlikte oluşturduğu „Socar Gaz Ticareti“ şirketidir. Şirket 2012 yılında ortaya çıktı ve amacı Azerbaycan’dan Türkiye’ye metan satışını sağlamak oldu.

Özel iletişim labirintini ortaya çıkaran ipucu

Bu şirket Azerbaycan rejimi ile Türkiye hükümeti arasında özel iletişim labirintini ortaya çıkarmak için çok iyi ipucudur. İpi çözməklə Bakı ile İstanbul arasında bir çok başka iş ilişkilerinin izine düşmek olur.

„Socar Gaz Ticareti“ nin hissedarları arasında 2 şirket var – „Socar Turkey Enerji“ (hisse 70 yüzdesine sahip) ve ilk zamanlar „Arkgaz Enerji“ olarak bilinen, şimdi „Cig Enerji“ denilen (hisse 30’una sahip) şirket.

„Socar Turkey Enerji“ 2006 yılında SOCAR tarafından kurulmuştur. Şirket hisselerinin 13 faizini „Goldman Sachs“ a sattı.

Uluslararası Banka işe Manuel Barrozunu – Avrupa Komisyonu 2004-2014-cü illerdeki başkanını davet etmekle müzakirilərin merkezine gelmişti. Görevde olduğu sürece o üç bölüme (TAP, TANAP, SCR) bölünmüş dev proje ile ilgili bir çok önemli belgeye imza atmıştı.


Ziya İlgen
Diğer şirketin – „Arkgaz Enerji“ nin Yönetim Kurulu üyesi Ziya İlgen idi. İlgen Erdoğan’ın kardeşi Vəzilənin eridir.

Erdoğan İlgəni kendisinin güvenilir adamı sayıyor. Cumhurbaşkanı „Al Jazeera“ ye röportajda geçen yılın iyulundakı bilinen askeri ayaklanmayla ilgili ilk heyecan sinyalini işte ablasının eşinden aldığını ve onun sayesinde kurtulduğunu açıklamıştı.

İlgen ayrıca Ərdoanın erkek çocuklarının ve kardeşinin sahip olduğu 3 ayrı şirkette hissedarlarından biridir.

„Arkgaz“ a gelince, onun sermayesi iki şirket tarafından yönetilir – „Ar Enerji“ (% 70) ve „Cig Petrol“ (% 30).

„Ar enerci“ şirketi „Arkgaz“ ın hisselerinin 70 yüzdesine sahip olan, ayrıca „Socar Gas Ticareti“ nin yüzde 30’una kontrol eden holdingdir.

Ziya İlgen hem de „Ar Enerji“ nin en büyük səhmdarlarındandır. O, şirketin sermayesi 50 faizine nezaret ediyordu ve 2013 yılında hisselerini satmıştı.

Bu, Türkiye-Azerbaycan şirketleri için oldukça başarılı bir aşamaydı. Öyle ki, birkaç ay önce Avrupa yetkilileri süper doğalgaz hattı projesine destek vermişlerdi.

Erdoğan’ın yeznesinin şirketi yolsuzluk ittihamlarının merkezine geldi. Suçlamaları muhalif milletvekili Aykut Ərdoğlu dile getirmişti. Bunun sonucu olarak Türkiye Azerbaycan gazı ile ilgili sözleşmelerden milyarlarca para itirmeli oldu.

„Socar Gaz Ticareti“ nin kontrolündeki her iki şirket hem de Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından olan Ömer Faruk Kalyoncu ile bağlıdır.

Kalyoncu gözetiminde çeşitli gazete ve telekanallar olan, Erdoğan’ın güvenilir adamı sayılan sahibkarlardandır.

Onun kontrolündeki „Turkuvaz medya“ nın Yönetim Kurulu üyelerinden biri Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak.

Erdoğan’ın „bankomatı“ kimdir?

Diğer şirketin – SOCAR-ın Türkiye’de düzenlediği „Socar Turkey Petrol Enerji“ nin izleri de Erdoğan’a götürüyor. Şirketin hissedarı Ömer Gür adlı kişidir. Ömer tanınmış ve çok zengin iş adamı Remzi Gürün oğludur.

Türkiye muhalefeti Remzi guru Erdoğan’ın „bankomatı“ adlandırır.


Türkiye medyası Erdoğan’la Remzi guru bile koordinatları
Gür Erdoğan’a iktidarın „anahtarını“ veren sahibkarlardandır. Denetiminde dev altyapılar, enerji kaynakları, kitle iletişim araçları olan bu şahsın hem de Doğan ailesi ( „Star Medya“ nın hissedarı ve Yönetim Kurulu üyesi) ile akrabalık var.

Malum medya holdingi adı hisse senedi paketinin satışı sırasında yaşanan skandalın merkezine gelmişti. Qalmaqala Erdoğan’ı destekleyen başka bir işadamının – Fettah Tamincenin de adı karışmıştı.

Tamince hem de „Arkgaz Enerji“ Yönetim Kurulu üyesidir. 2013-2014 yıllarında Tamince önce „Star Medya“ nın hisse sattı, daha sonra 50 faizini „Socar Turkey Medya“ dan satın aldı.

Bu arada, „Socar Turkey Medya“ nın kurucusu de adından belli olduğu gibi Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi.

Erdoğan’a yakın iş adamları hem de TANAP-ın gerçekleştirilmesi için ihaleleri kazanan şirketlere kontrol ediyorlar.

Aralarında özel seçilen „Kalyon Insaat“ dır. Dev inşaat işleri yapan bu şirket yukarıda bahsettiğimiz Ömer Faruk Kalyoncu’nun başkanlığındaki şirketler grubuna dahildir.

Şirketlerarası bu şaşırtıcı işbirliği (Azerbaycan gaz ticareti ve Erdoğan’ın yakın çevresi) ne kadar gizli bulundurulursa da, „düğüm“ bu işte ilginç olan kişilerin aracılığıyla çözülür.

Öğretmenlikte dev bir şirket …

Qayıdaq, Erdoğan’ın kız kardeşinin eşi Ziya İlgənə. Bir zamanlar öğretim üyesi olan İlgen Erdoğan’ın iktidara gelişi ile iş hayatına ayak koydu.

İstanbul’da onu toplumda asla görünmeyen „anahtar“ siyasi figür olarak kabul ederler.

İlgen biznesini üç şirket ve Erdoğan’ın üç yakın adamı ile götürüyor – Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kardeşi Mustafa, oğulları Ahmet Burak, Necmeddin Bilal.

Bu üç aile şirketi – BMZ, „Tuzla Tanker“ ve „Bumerz“ gemi taşımacılığı ile ilgilidir.

İlgen „Tuzla“ da Mustafa Erdoğan gibi yönetim kurulu üyesidir. „Bumerz“ de ise M.Ərdoğan ve Ə.Burakla birlikte yöneticilerden biriydi.

Şirketi BMZ adlanması kurucu-hissedarların isimleri ile kapalı – Bilal, Mustafa, Ziya.

Ziya İlgen „Arkgaz Enerji“ nin yönetici kadrosunda 2013 den 2014 kadar yer aldı. 2013 de hem de „Ar Enerji“ nin hissedarlarından olup.

Arşiv belgeleri olur ki, İlgen elinde olan 50 oranındaki hissesini satın 2013 ün Ekim Cemal Kalyoncu ve Ömer Faruk Kalyoncu sattı. Her birine 25 oranındaki hisse senedi paketi.

Ömer Faruk kimdir?

Ömer Faruk „Kalyon“ şirketler grubunun kurucusu Hasan Kalyoncu’nun oğludur. Şirketin faaliyet alanı inşaat işinden tutmuş, enerji ve altyapı projelerine kadar birçok alanı kapsamaktadır.

Erdoğan iktidarında „Kalyon“ en büyük ve en tartışmalı projelere telif etti. Örneğin, İstanbul’un kuzeyinde üçüncü havaalanının inşası, şehir metropoliteni, yeraltı tünel vb.

Kalyoncu ailesi açıkça Cumhurbaşkanı ile bağlıdır. Erdoğan ailenin 3 ayrı nikah töreninde şahit oldu – 2004’de Ömer Faruk’un düğününde, 2014 de Ömer’in amcası oğlu Mehmet Kalyoncu’nun düğününde, 2015 de Ömer’in kızkardeşi Kübranın düğününde.

Ömer Faruk hem de „Zirve Holding“ in sahibi ve başkanıdır. Bu şirketin adı medya devi „Turkuvaz“ ın hisselerinin satışı sırasında oluşan tartışmada gündeme gelmişti.

Belgelerden anlaşılmaktadır ki, „Zirve“ şirketi 2013 yılında – bu mediaholdinqin alınmasından birkaç ay önce kuruldu.

2013 yılındaki antikorrupsiya tahkikatı üzere adli maddelerin belli olur ki, bu satınalma Erdoğan’ın doğrudan rezervasyon yapıldı. İddialara göre, Erdoğan ayrı ayrı girişimcilere başvurarak aşırı liberal yayınlar satın almalarını istedi.

Tabii ki, tasisçinin değişimi ile ilgili gazete ve telekanallar Erdoğan’ın partisine yakın olmuşlar.

Muhasebe belgelerinde işte Ömer Kalyoncu „Ar Enerji“ nin sahibi ve yöneticisi olarak gösterilir. O bu şirketi de „Zirve“ ile kontrol ediyormuş.

Ömer Faruk hem de „Arkgaz Enerji“ nin başkanıdır. „Kalyon“ Erdoğan’ın döneminde İstanbul’da doğalgaz hattı, metropoliten, üniversite, hastane, su kemeri, fıkralar, gövde yollar inşa etti.

Fettah Tamince „Rixos“ oteller şebekesinin sahibidir. 2004 yılında verdyi ünlü görüşmemizde demişti ki, Azerbaycan’a ziyareti sırasında …

Ardı var

Azadliq.info