Gülenin SOCAR ayağı.Şok edecek yeni isimler


Azerbaycan’da Fethullah Gülen ve feto-çu örgütünün idalojisinin tebliği doğrultusunda kitaplar ve diğer evraklarin  ayak açmasında SOCAR -ın başkan yardımcıları Halik Mammadov ,Suleyman Kasimov ,dış  investyon yatırım  departament  başkanı Vaqif Aliev ve   Dini Kurumlarla İş Devlet Komitesi eski sədirləri Elşad İskəndərovun ve Hidayet Orucovun hizmetleri danılmazdı.

Tıkla oxu –   Sokardaki Gulenci örgüt

Not edelim ki, her iki eski başkanın komiteye başkanlık ettiği sürede Gülen’e hizmet eden iş adamalrı, aynı zamanda çeşitli kişiler dini komiteden rahat şekilde rıza alarak feto-nun tanıtımı ile ilgili kitapları ülkemize getiri ve rahatlıkla propagandaların kura biliyorlardı.

Elşad İskəndərovun Fethullah Gülen tarikatına bağlılığı bugün de bilinmektedir.

2013 yılı Mart 1’de Gulen cemaatine bağlı olduğu belirtilen Çağ öyrətim şirketinin okulları Devlet Petrol Şirketi ile beraber oluşan Azerbaycan Uluslararası Eğitim Kompleksinin bünyesine geçti.

Kompleksin SOCAR, Çağ Öğretim ve Praktikal Solyuşns MMC-nin tesisçiliyi ile faaliyet gösterdiği ilan olunsa da, Gulençilərlə Türkiye hükümetinin ilişkilerinin daha da bozulması ile okulların kaderi şüphe altına düştü.

Türkiye basını Nisan ayında Erdoğan’ın Bakü’ye yaptığı ziyaret sırasında Gulen ağına ait okulları kapatmayı rica etmesini yazmıştı. Haziran 18’de SOCAR okulların kapanması konusunda kararını ilan etti.

Erdoğan-Gulen ilişkilerinin bozulmasının ardından Azerbaycan hükümetinin bazı temsilcileri de kendilerinin bu şebekeye ait olmadığına dair beyanatlar vermeye başladı.

Azerbaycan Prezidenti İlham Aliyevin  yardımcısı Ali Hesenov da Erdoğan’ın ziyaretinden önce Gulen şebekesinin eleştirisine ilişkin konferansta „bazı misyoner kuruluşların ağ oluşturmak“ çabalarına karşı çıkış yapmıştı.


Ama yine de Ali Hasanov ve  Fetullah Gülen  bağlantısı hakkında konuşmalar sengimir.

SOCAR-a gelince bu şirket sıradan bir devlet kurumu ve ya şirket değil. SOCAR Azerbaycan`ın bel kemiğidir. Azerbaycan ekonomisinin büyük bir bölümünü petrol oluşturuyor. Bu sebepten de SOCAR`ın Paralel Yapı ile hem Azerbaycan`da, hem Türkiye`de, hem de ABD ve İngiltere`de ortak hareket etmesi devlet için büyük tehlike arz ediyor. Paralel Yapı`nın SOCAR`dakı esas adamı kurumun ikinci adamı ve İnsan Kaynakları ve medyadan sorumlu (Medya dedikte Azerbaycan ve Türkiye`deki TV ve dergiler aittir) başkan yardımcısı Halik Mammadovdur.

img_1801

Halik Mammadovun oğlu Kenan Mammadov ise SOCAR`ın Türkiye temsilcisi ve Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Derneği başkanıdır. Yani, Türkiye`deki Azerbaycan`ın milyar dolarlık projeleri Paralel Yapı`nın kontrolünden geçiyor. Bu genç 1987 doğumludur ve neft (petrol ve dogal gas) sektöründen uzak bir adamdır. Böyle bir önemli göreve getirilmek için hangi özelliklerine önem verilmiş? SOCAR`a bu soru sorulmalıdır. Nedeni basittir. Halik Mammadov ve  Vaqif Aliev

Sagdan birinci kişi FETOCU  Vaqif Aliyev

30061202

SOCAR ve Cemaat arasında işleri organize eden, Cemaat mezunlarını SOCAR içine yerleştiren şahıstır. Hatta Cemaat nezdinde itibarı Halik Mammadov`un nüfuzu SOCAR başkanından çok-çok yüksektir. Sanki SOCAR başkanı Rövnek Abdullayev değil, bunlardı

img_1825

SOCAR başkan yardımcıları Suleyman Kasimov ve Vaqif Alievlar yardımıyla göreve getırılmış  Şirvan oil Karasu Operating Company  şirketinin başkan yardımçısı İslam Ovçiev, Global Energy şirketlerinde en üs görevlerde yer alan gizlin Paralel yapi görevlileri İntiqam Sadikov , Hikmet Alişov Vuqar Rasulov ,Arif Alışov ve Alisattar Valiev  Şirvan bölgesindeki paralel yapi okullarını organize eden şahslardır

Akıl almaz paralar söz konusu. Bu para ile bin tane çatı adayı çıkarıp, batan banka kurtarırsın. Nitekim Bank Asya`nın ilk sıkıntılı döneminde Cemaat Azerbaycan’dan yüklü miktarda paralar çıkararak, Hükümet’e karşı direniş sergilemişti.

Cemaat`ın diger devlet kurumlarında yapılanmasına gelince, maalesef böyle bir durum var. Mesela, hala devletin en önemli kurumlarından olan Cumhurbaşkanı ’nın yanında Strateji Araştırmalar Merkezi`nin başkanı Ferhad Mammadov Cemaat`ın Azerbaycan’daki genç imamları Elnur Aslanov ve Ceyhun Osmanlı`nın en yakın arkadaşıdır. Orduya gelince, geçen yılın sonlarında Fethullah Gülen`in kendi ses kaydı yayıldı. O ses kaydında Azerbaycan`ın savunma Bakanı‚Zakir Hasanovu  tebrik etti, ilişkileri iyi tutma talimatı veriyordu.

Özellikle, polis ve yargı her zaman onların dikkat merkezinde olmuştur. Türkiye’de olduğu gibi burada da devlet içinde sessiz yapılanma devam ediyor. Önü kesilmiş gibi görünse de, deşifre olunan insanları ekarte edip, yeni isimlerle yola devam ediyorlar. Mesela, Elnur Aslanov deşifre olur olmaz Azerbaycan Parlamentosunun yayın organı olan “Azerbaycan” gazetesinin editörlerinden İhtiyar Hüseyinli Azerbaycan`ın Gençlik Kolu İmamı tayin edildi. Ihtiyar Hüseyinli tüm devlet kurumlarına kolay bir şekilde ulaşabilen bir konuma sahiptir.
Siz hiç gördünüz mü Resmi Gazete Cumhurbaşkanı’nın kararını yayınlamasın. Bu Azerbaycan`da yaşandı.

Bugün Azerbaycan Gençler Fondu icracı başkanı Ferhad Hacıyev, Milli Şura başkanı Şahin Seyidzade, SAM başkanı Ferhad Mammadov ve yardımcısı Rövşen İbrahimov, Gencler ve Spor Bakan yardımcısı İntikam Babayev, Gencler ve Spor Bakanlığı`nın Gencler Bölümü başkanı Fuad Babayev, Vergiler Bakanlığının önemli isimlerinden Şaig Halilov, Azerbaycan`ın önemli STK`larından ASAİF, İreli, İDEA gibi kuruluşların yönetiminde olan bir sıra insanlar bu Yapı’nın Azerbaycan kanadında yer alıyorlar.
img_1802

Halik Mammadov ve herkesten sır gibi sakladığı oğlu Kenan Mammadov SOCAR`ı kullanarak, Cemaat`a büyük fırsatlar tanıyorlar. Mesela, okullar bizzat Cumhurbaşkanı’nın iradesi ile kapansa da, okulların ofis kiraları, hocaların maaşı hala Halik Mammadov ve oğlu Kenan Mammadov tarafından karşılanıyor. Şirvan bölgesine gelince oradada bu görevi Karasu Şirvan oil ve Gloval Energy şirketlerinde yer almiş gizlin parallel yapi örgutleri karşiliyor Kapanan okul binası boşalmaz mı? Bunlar direniyorlar. Hala “okullarTekrar açılacak” diyorlar. Neden? Kimden güç alıyorlar? Tabii ki, burada en önemli görevi üstlenen Halik Mammadov ,Suleyman Kasimov ve Vaqif Aliyevdir

Özeren`den sonra Gülen`in Azerbaycan’daki en önemli ismi olan Mesut Kurnaz`ın ülkeden gitmesini istemeyenlerin başında ise SOCAR`ın ikinci şahsı Halik Mammadov geliyor.

Bunada bax

http://www.nabizhaber.com/feto-ahtapotunun-azerbaycan-turkiye-ayagi-12435h.htm

EAN